Image may differ from the actual product
Get personalized assistance for bulk orders
All Business Entities, Corporations, Public & Private School Systems, Governmental Organizations, Colleges, Universities & Libraries are welcome to submit purchase orders.
Boost your server's performance and capacity with this high-density HP 32GB DDR3 memory kit (XB974AV). Designed for demanding enterprise environments, this 8 x 4GB module set offers reliable, efficient operation at a competitive price of £762.72. Optimise your ProLiant G6 Series Server for critical workloads.
This HP memory is perfect for IT professionals managing virtualization hosts, database servers, and storage arrays within space-constrained 1U/2U rack environments. Trust sasconnects.com, your reliable UK IT hardware supplier, for competitive pricing and fast dispatch on essential server components. Add this vital upgrade to your basket today!
| Brand | HP |
| SKU | XB974AV |
| Brand | HP |
| Weight | 2.00 LBS |
| Memory Capacity | 32 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Product Voltage | 1.5V |
| RAM Speed | 1333 MHz |
| RAM Standard | DDR3-1333/PC3-10600 |
| Error Identifying | ECC |
| Signal Type | Registered |
| Column Access Strobe (CAS) | CL9 |
| Rank | Dual Rank x4 |
| Quantity of Pins | 240-pin |
| RAM Genre | RDIMM |
| Eco Friendly | Yes |
| Assembly Required | Yes |