TMRM74DAM22GG - AMD Turion 64 X2 RM-74 Dual-Core 2.20GHz 1800MHz FSB 2 x 512KB L2 Cache Socket S1 Mobile Processor
SKU: TMRM74DAM22GG
Verified Seller
Sold & Fulfilled by SAS STORE
Request A Bulk Quote
Free Shipping Upto 10 LBS
Best Price Guarantee
Secure Payment Method
Expert Team Support
Get personalized assistance for bulk orders
or request a custom quote
Product Description
Key Features
  • Brand: AMD
  • Model: Turion 64 X2 RM-74
  • Clock Speed: 2.20GHz
  • Front Side Bus: 1800MHz
  • Cores: Dual-Core
  • L2 Cache: 2 x 512KB
  • Socket Type: Socket S1
  • Type: Mobile Processor
Details
Brand AMD
SKU TMRM74DAM22GG
Weight 2.00 LBS
Processor Manufacturer AMD
Processor Core Dual-core (2 Core)
Clock Speed 2.20 GHz
L2 Cache 1 MB
64-bit Processing Yes
Process Technology 65 nm
Processor Socket Socket S1 PGA-638
Input Voltage 1.1 V DC
Thermal Design Power 35 W
Thermal Specification 212°F (100°C)